SUP0101
Warning: Last items in stock!
Inflatable Stand-Up Paddle Board AMBER FACTOR V2
Inflatable Stand-Up Paddle Board AMBER FACTOR V2
Are you looking for a reliable and easy-to-control paddle board at an attractive price? Not yet sure whether you’ll spend more time on lakes or rivers? Don’t waste time searching for other options. This versatile paddle board will truly meet your expectations.
Manufactured using DROP STITCH PVC technology, it offers exceptional lightness, durability, and rigidity. The top surface is covered with a pleasant-to-the-touch, non-slip EVA deck pad, ensuring stability and preventing slips while paddling.
Updated model.
The medium-elastic coiled ankle leash will keep you from drifting too far away from your board if you fall into the water, yet you’ll hardly notice it while paddling.
The quick and easy removable fin makes the board more convenient to carry (no snagging) and easier to pack (fits neatly into the bag).
The inflatable paddle board AMBER FACTOR weighs only 11 kg! A soft and comfortable handle in the center allows you to carry it effortlessly to the river or lake.
The paddle board set includes:
A high-quality, adjustable, and compact paddle
A quality pump with a pressure gauge – so you know exactly when the board is properly inflated
A convenient carrying bag
A reliable and durable ankle leash
A repair kit
Maximum load capacity: 250 kg.
| Item group | Stand-up-paddle boards (SUP) |
| Class | ECO class inflatable SUP board |
| Type | Leisure Stand Up Paddle board |
| Length | 350 cm |
| Width | 90 cm |
| Height | 15 cm |
| Weight | 11 kg |
| Material | Dropstich PVC |
| Number of persons | 1 |
| Capacity | 250 kg |
| Recommended capacity | up to 130 kg |
| Max pressure | 15 psi (1,03 bar) |
| Purpose of usage | Universal usage |
| Country of origin | China |
Subscribe to our newsletter and get more info about the upcoming events & promotions!
Follow us
Follow the latest trends in extreme sports and outdoor culture!