SUP0073-V2
Warning: Last items in stock!
Perfect SUP set for great value
Inflatable Paddleboard AMBER ACE 10.0 V2
Looking for a reliable and easy-to-handle paddleboard at an attractive price? Not sure yet whether you’ll spend more time on lakes or rivers? Don’t waste time searching further—this versatile paddleboard will definitely meet your expectations.
It is made using DROP STITCH PVC technology, which ensures exceptional lightness, durability, and rigidity. The top surface is covered with a comfortable, non-slip EVA deck pad, so you’ll feel stable and secure while paddling.
Updated model.
The medium-elastic coiled ankle leash ensures that if you fall into the water, you won’t drift too far from your board—yet you’ll hardly notice it while paddling.
The easily removable fin makes the board more convenient to carry (no snagging) and pack (fits neatly into the bag).
The AMBER ACE V2 inflatable paddleboard weighs only 9 kg! A soft, comfortable handle in the center allows you to carry it effortlessly to the river or lake.
Package includes:
Maximum load capacity: 160 kg
| Item group | Stand-up-paddle boards (SUP) |
| Class | ECO class inflatable SUP board |
| Type | Leisure Stand Up Paddle board |
| Length | 305 cm |
| Width | 76 |
| Height | 15 cm |
| Weight | 9 kg |
| Material | Dropstich PVC |
| Number of persons | 1 |
| Recommended capacity | up to 110 kg |
| Max capacity | 160 kg |
| Max pressure | 15 psi (1,03 bar) |
| Purpose of usage | Universal usage |
| Country of origin | China |
Subscribe to our newsletter and get more info about the upcoming events & promotions!
Follow us
Follow the latest trends in extreme sports and outdoor culture!