ELV0002
Warning: Last items in stock!
Electric brushless motor for kayaks with FLAP pedal system.
HASWING W-40 - electric brushless motor for kayaks with FLAP pedal system (Hobie MIRAGE drive, AMBER FLAP system).
W40 Kayak Motor can be used as the power source for fishing kayaks, equipped with an efficient 12V Brushless motor, which can provide excellent thrust power for kayaks in a wide variety of waterways.
There are 5 forward and 5 reverse speeds to offer the right speed for every fishing situation. W40 is equipped a digital battery status display and an emergency kill switch for safer and more reassuring use.
Furthermore the W40 series is suitable for a range of kayak brands, so elect the correct version for your kayak brand and model. Suitable for salt and fresh water use.
* Magnetic Kill Switch is Included!
| Type | Kayak accessories |
| Weight | 3,4 kg |
| Propulsion drive | Propeler |
| Capacity | 0-100% both directions |
| Voltage | 12 V |
| Max engine power | 40 Lbs / Max 660 W |
| Certificate | CE |
| Item type | Brushless, Direct Drive, Maintenance Free electric kayak motor |
| Country of origin | China |
Subscribe to our newsletter and get more info about the upcoming events & promotions!
Follow us
Follow the latest trends in extreme sports and outdoor culture!