VAL0039
Warning: Last items in stock!
Composite boat LATREX 430
Two plastic handles at the rear,
A pair of paddle locks,
Three stainless steel lashing eyes (U-bolt),
Luggage compartment for fuel tank (24 ltr.) in the rear seat,
Inner and outer trench plate,
Three air-filled safety sections,
Wedges filled with closed-cell polyurethane foam,
Condensate drain plugs built into the safety sections,
Separate, visible and hidden identification number (CIN).
| Length | 430 cm |
| Width | 170 cm |
| Height | 70 cm |
| Weight | 120 kg |
| Material | Fiberglass |
| Number of persons | 4 |
| Capacity | 450 kg |
| Dugno Tipas | Tri-Hull design |
| Max engine power | 15 HP |
| Certificate | CE |
| Category | D |
| Country of origin | Latvia |
Subscribe to our newsletter and get more info about the upcoming events & promotions!
Follow us
Follow the latest trends in extreme sports and outdoor culture!