ELV0007
Warning: Last items in stock!
Haswing Osapian 55 LBS – the three-blade propeller provides strong and stable movement even under heavy load or windy conditions, making it ideal for medium to larger boats, suitable for both fresh and saltwater
Haswing Osapian 55 LBS – the three-blade propeller provides strong and stable movement even under heavy load or windy conditions, making it ideal for medium to larger boats, suitable for both fresh and saltwater. The motor comes with a 36-month warranty and reliable spare parts supply during the post-warranty period.
The motor operates quietly (< 50 dB) and uses a brushed design.
Forward speeds: 5
Reverse speeds: 3
Maximum current: 55 A
Propeller: 3-blade, Ø ~24 cm
Telescopic handle: adjustable and lockable length (23–37 cm), angle, and height
Manufacturer’s theoretical recommendation:
Boats and pontoons: > 5.5 m length
Maximum load: > 700 kg
Boat shop recommendation:
For boats > 4 m
| Type | Kayak accessories |
| Length | 76 cm |
| Weight | 6,44 kg |
| Shaft material | Duraluminum |
| Blade material | HDPE |
| Voltage | 12 V |
| Max engine power | 30 lbs |
| Certificate | CE |
Subscribe to our newsletter and get more info about the upcoming events & promotions!
Follow us
Follow the latest trends in extreme sports and outdoor culture!